Co je noční pomočování a jak se dá léčit?

Každé dítě nemá rádo, když se uprostřed noci probudí v mokré posteli. Přesto je noční pomočováním problémem, se kterým se potýká mnoho rodin po celém světe. Nepropadejte ovšem frustraci či zoufalství, pokud proces odplenkovávání trvá vašemu dítěti déle, než je obvyklé!

Noční enuréza

Většina dětí je v průběhu dne schopná ovládat svaly močového měchýře okolo 3 let, ale i přesto se stává, že to trvá déle. Pokud je vašemu dítěte více než 5 let a stále má problémy s nočním pomočováním, tak jej patrně trvá noční enuréza, což v překladu znamená „noční pomočování“. S tímto problémem se potýká mnoho dětí po celém světe.

Noční enurézu rozdělujeme poté do dvou kategorií: primární a sekundární. V primární kategorii děti trápí neustále noční pomočování. V sekundární kategorii se enuréza projevuje nečekaným pomočováním. Běžným jevem sekundární kategorie také bývá, že děti nemají například více než 6 měsíců potíže a najednou se noční pomočování znovu objeví.

Příčiny nočního pomočování

Schopnost plné kontroly nad močovým měchýřem má každé dítě vyvinutou jinak. Noční kontrolu nad močením poté ovládá hormon ADH, který dává informace ledvinám a ty by měly produkci moči v průběhu noci zpomalit. Některé děti nevytvářejí dostatek tohoto hormonu, a proto jejich ledviny produkují stejné množství moči jako během dne, což je jeden z důvodů pomočování. Pokud problém nočního pomočování pramení z této příčiny, tak je pozitivní, že postupně děti tento hormon začnou produkovat v plné výši a noční pomočování ustane.

Bez ohledu na příčinu nočního pomočování je důležité být trpělivý a poskytovat vašim dětem podporu, maximální míru pohodlí a klidu. Každé dítě totiž prochází svým vlastním vývojovým tempem a problémy s nočním pomočováním se téměř vždy vyřeší.

Jak řešit noční pomočování?

Většina dětí si s nočním pomočováním poradí sama, a to bez nutnosti vyhledat odbornou pomoc. Důvod je jednoduchý – vyrostou z toho. Pokud se vám, rodičům, již bude zdát noční pomočování jako neúnosné, tak rozhodně vyhledejte pomoc pediatra, který určí hlavní příčinu nočního pomočování a zahájí potřebnou léčbu. V mnoha případech vás pediatr stejně ujistí, že léčba nutná není.

Léčebné metody

The most common treatment methods of bedwetting are a bedwetting alarm, or medical treatment. The bedwetting alarm is a special kind of alarm that instantly wakes your child wheBěžnými způsoby léčby nočního pomočování je například noční alarm či lékařská medikace. Noční alarm je speciální monitorovací zařízení, které při prvních známkách vlhkosti vaše dítě probudí. Dítě při probuzení nabyde plného vědomí a začne plně ovládat svůj močový měchýř, což minimalizuje vznik dalších nehod. n he/she wets the bed. When your child’s sleep is interrupted their brain is forced to control the bladder and thereby prevent further accidents. This method is very effective, but only if your child is ready and motivated to try the alarm device.

Tato metoda je velmi účinná, ale dítě na ni musí být plně připraveno. Druhou možností je poté předepsání medikamentů vaším pediatrem či jiným odborníkem.

Kdy se jedná o skutečný problém a je nutné jednat?

Léčba se obvykle zahajuje před nástupem vašeho dítěte do školy. Přibližně v tomto věku je vaše dítě obvykle staré a dostatečně motivované na to, aby léčba byla úspěšná. Rychle zjistíte, zda léčba zabírá, protože se výrazně zvýší sebevědomí a pohoda dítěte.

Vždy vám doporučujeme, abyste se obrátili na svého praktického lékaře, pokud vaše dítě v noci pomočí postel. Lékař diagnostikuje vaše dítě a promluví s vámi o různých příčinách a možnostech léčby.

Přečtěte si více o tom, jak můžete své dítě co nejlépe podpořit tento blog nebo se podívejte na naše Bambo Dreamy Night Kalhoty  pro pohodlné a suché noci.

Zdroj: Camilla Vogt Pedersen, international nurse, ABENA.

Časté otázky o nočním pomočování

Proč mé dítě trápí pomočování?

Důvody nočního pomočování jsou různé a je jich mnoho. Většina dětí, které trpí nočním pomočováním nemají s ovládáním močového měchýře v průběhu dne žádný problém. Noční problém je poté způsoben pomalejším vývojem vašeho dítěte, které ještě v nedostatečné míře produkuje hormon ADH, který ovládá noční funkci ledvin. Díky tomu mozek dítěte neumí v noci rozpoznat potřebu jít na záchod a vzniká tak problém s nočním pomočováním. Většinou se není ovšem čeho bát, jelikož vývoj tohoto hormon se časem dostane do normálu a s ním ustane také noční pomočování.

Zmizí noční pomočování, když bude dítě starší?

Ano. Časem vaše dítě s největší pravděpodobností problémy s nočním pomočováním překoná. Je opravdu nutné si uvědomit, že problém s nočním pomočováním trápí velkou část dětí. 15-25 % dětí ve věku 5 let má stále problémy s nočním pomočováním, kdy se toto číslo s každým dalším rokem snižuje o 15 %. V pubertě poté trápí noční pomočování již přibližně 1 % dětí.

Kdy kontaktovat vašeho pediatra s problémem očního pomočování?

Většina dětí, které mají problémy s nočním močením, je zdravá. Pokud ovšem uznáte, že míra pomočování je již za hranici únosnosti, tak vždy doporučujeme návštěvu vašeho pediatra. Pediatr následně zhodnotí míru problému, definuje jeho příčinu a případně zahájí léčbu. Zároveň s vámi bude konzultovat denní režim dítěte, a to včetně jeho pitného režimu či hygienických návyků.

Potřebuje moje dítě další vyšetření?

Ve většině případů ne. Váš rodinný lékař po rozhovoru s vámi a po vyšetření vašeho dítěte rozhodne, jaké testy jsou případně potřeba. Mezi stavy, které mohou vyžadovat další testování, patří: kombinované denní a noční mokvání, infekce močových cest (UTI), zácpa a/nebo střevní nehody, potíže s proudem a průtokem moči, nedávné neurologické poranění a podobně.

Jsou UTI běžné u dětí?

Ano, záněty močových cest jsou u dětí běžné. Odhaduje se, že ve věku sedmi let 8 % dívek a 2 % chlapců zažije alespoň jednu epizodu UTI. Během jednoho roku onemocní 12–30 % těchto dětí druhou infekcí močových cest.

Zpomalí používání kalhotkových plenek či jiných podobných produktů schopnost ovládání močového měchýře?

Používání nočních kalhotkových plenek Bambo Dreamy nezpomalí schopnost dítěte ovládat močový měchýř. Noční kalhotkové pleny Bambo Dreamy naopak vašemu dítěti pomohou odstranit stresovou zátěž, které noční pomočování přináší a samozřejmě uleví také vám, rodičům, od neustálého převlékání promočené postele. Nebojte se tedy noční kalhotkové plenky Bambo Dreamy používat a dopřejte svému dítěti pohodlný a klidný spánek bez „nehod“.

Občas mi protečou kalhotky Bambo Dreamy Night Pants – co by mohlo být špatně?

Ve většině případů k prosakování dochází, když plenka vašemu dítěti nesedí. Může být buď špatně nasazená (viz text „ZPĚT“ na pleně), nebo může být příliš malá nebo příliš velká. Zkuste použít menší či větší velikost i s ohledem na savost.

Jak zabráním tomu, aby moje dítě dostalo UTI? Dobrá rada!

Návštěvy koupelny vašeho dítěte musí být uvolněné a je důležité, aby vaše dítě nebylo uspěchané. Pokud vaše dítě příliš spěchá, močový měchýř se nemusí správně vyprázdnit, což může být živnou půdou pro bakterie. Některé děti mají tendenci oddalovat návštěvu koupelny, protože „nemají čas“ jít na záchod. Vaše dítě by mělo chodit na záchod každé 2-3 hodiny během dne.

Pokud vaše dítě trpí průjmem, riziko nákazy UTI je vyšší, protože může být obtížné udržet rektální oblast čistou. Bakterie mohou cestovat nahoru přes močovou trubici a pak způsobit infekci. Zejména je třeba si uvědomit, jak se dívky utírají. Dívky mají krátkou močovou trubici a po vymočení se potřebují utírat zepředu i zezadu.

Důležitá je také strava. Doporučuje se, aby vaše dítě konzumovalo stravu bohatou na vlákninu, aby se zabránilo zácpě, protože zácpa může dětem ztížit úplné vyprázdnění močového měchýře. Dbejte také na to, aby vaše dítě během dne pilo dostatek vody. To pomáhá vypláchnout jejich močový měchýř.

Pokud jdete plavat, vždy se hned převlékněte do suchého. Bakteriím se daří ve vlhkém a teplém prostředí.