Naše nejlepší tipy, jak najít bezpečné a udržitelné dětské plenky

New parents
kvě 28, 2020

Zelené plenky. Ekologické plenky. Udržitelné plenky. Plenky vystupují pod mnoha jmény. Jak se ovšem jako rodiče můžete orientovat v džungli značek dětských plen, které se navíc všechny prezentují jako udržitelné a šetrné k životnímu prostředí?

Ať už se bloudíte uličkami v supermarketu nebo hledáte dětské plenky online, setkáte se se stovkami různých značek dětských plen. Jak vybrat ty správné a jak najít ty nejlepší zrovna pro vaše miminko? Na tuto otázku nemáme správnou odpověď, ale můžeme vám poskytnout některé (doufejme, že užitečné) informace, které vám pomohou při výběru své budoucí oblíbené značky.

Co je pro vás důležité?

Je důležité vědět, že udržitelnost je mnohem víc než to, jak je nakládáno s materiály. Jde o celý životní cyklus výrobku – od použitých surovin a přísad až po balení, výrobní procesy, distribuci, použití a likvidaci. Žádné dvě značky plen nejsou stejné. Všechny mají různé oblasti zaměření, zdůrazňují různé vlastnosti produktu a liší se finální „zeleností“. Než si vyberete správnou plenku, musíte se rozhodnout, jak chcete své dítě přebalovat. Co je důležité pro vás a vaši rodinu? Je pro vás šetrnost k životnímu prostředí velmi důležitá? Nebo je kvalita a výkon to, co u dětských plen hledáte? NEBO hledáte obojí? A co finance – kolik chcete za plenky měsíčně utratit? Protože přiznejme si to, jejich spotřeba bude enormní.

Je spousta věcí, které je třeba zvážit, a sami jako rodiče víme, že kromě našeho zájmu o to, aby bylo naše dítě i příroda v bezpečí, také požadujeme, aby plenky dělaly přesně to, pro co byly vynalezeny – aby fungovaly a udržovaly naše dítě v pohodlí a suchu, a to za všech okolností. Naštěstí ekologická šetrnost, pohodlí a vysoký výkon mohou jít ve skutečnosti ruku v ruce.

Vyznejte se v symbolech!

Jedním z nejlepších a nejjednodušších způsobů, jak zkontrolovat, zda je značka plen udržitelná, je kontrola jejich certifikátů. Certifikáty od oficiálních certifikačních organizací jsou spolehlivým důkazem a zaručují bezpečné používání a ekologickou šetrnost dětských výrobků. Některé z nejznámějších a nejdůležitějších certifikací, které je třeba znát a hledat, jsou Nordic Swan Ecolabel, EU Ecolabel, Asthma-Allergy Nordic, FSC® (Forest Stewardship Council) a také symbol Dermatological Tested.

Příkladem symbolu, který byste opravdu chtěli znát, je ekoznačka Nordic Swan. Možná tento symbol již znáte, možná jste o něj slyšeli, ale symbol zaručuje, že je plenka vyrobená z obnovitelných surovin, neobsahuje žádné parfémy a barviva. Požadavky pro certifikaci produktů ekoznačkou Nordic Swan jsou velmi vysoké a stanovují přísné normy s ohledem na životní prostředí, zdraví a kvalitu ve všech relevantních fázích životního cyklu produktu. Získání certifikace Nordic Swan Ecolabel je dlouhý proces, který vyžaduje velké množství dokumentace. Proto můžete produktům s tímto symbolem důvěřovat. Podívejte se na všechny certifikace Bambo Nature. An example of a symbol you really would want to know is the Nordic Swan Ecolabel. Maybe you already know it, maybe you have heard about it, but the symbol guarantees that a diaper contains renewable raw materials and is free from optical brighteners, perfume, and lotion. The demands for products with the Nordic Swan Ecolabel are very high, setting strict standards for the environment, health, and quality in all relevant phases of a product's lifecycle. Being approved by the Nordic Swan Ecolabel is a long process that requires a great amount of documentation. Therefore, you can trust products with this symbol to be safe for your baby’s skin as well as nature. See all Bambo Nature’s certifications.

Naše 3 nejlepší rady, jak poznat, že je plenka šetrná a bezpečná:

  1. Z čeho je plenka vyrobena? Pocházejí přírodní suroviny z udržitelných zdrojů?
  2. Jak se plenka vyrábí? (energetické využití, nakládání s odpady, používání chemikálií atd.)
  3. Jaké certifikace produkt a výrobní zařízení získaly?

Jak přebalovat udržitelně?

Zatímco výrobci dětských plen mají obrovskou odpovědnost vůči vám, vašemu dítěti, ale i k naší společné planetě, existuje několik věcí, které můžete sami udělat, abyste minimalizovali vznik dopadů na životní prostředí. Tím, že budete udržitelným způsobem používat a likvidovat dětské plenky, jste již o důležitý krok blíže k zodpovědnější spotřebě.

Našich 5 nejlepších tipů:

  1. Ujistěte se, že je vaše dítě vždy suché, abyste minimalizovali vznik vyrážky, čímž minimalizuje četnost přebalování (= používejte méně plen a vytvářejte méně odpadu)
  2. Naslouchejte indikátoru vlhkosti – ten vám přesně řekne, kdy je čas plenku vyměnit
  3. Ujistěte se, že jste vybrali správnou velikost plenky pro vaše dítě (abyste zabránili nadměrnému používání materiálů a zabránili prosakování)
  4. Nezapomeňte obal plen recyklovat – jedná se o znovupoužitelný plastový odpad
  5. Pleny likvidujte v souladu s místními směrnicemi (informujte se u místních úřadů, jak by se měl ve vaší zemi likvidovat takový odpad likvidovat).