Bonding s vaším miminkem

New parents
zář 09, 2019

Jak se sžít se svým čerstvě narozeným miminkem? Počáteční nápor z porodu opadl a váš nový život v roli rodičů započal. Možná jste načetli vše potřebné o praktických věcech, které musíte pro své dítě udělat, ale nyní se vše stalo skutečné! Tento malý človíček je ve světě nový a závisí na vás, abyste naplnili všechny jeho potřeby, a to fyzické i emocionální. Chcete ze sebe vydat to nejlepší, ale jak poznáte, že to, co děláte, je dost dobré?

Pro nové rodiče je snadné se prvních pár dní nebo týdnů cítit ohromeni – navíc, když začnete mít pocit, že své miminko již začínáte poznávat, tak vás zaskočí něčím úplně nečekaným a jste opět na začátku. Hlavní věc, na kterou musíte myslet, je, zda vaše dítě jí, spí a kaká několikrát denně? Pokud ano, pak pořadí nebo četnost, s jakou to dělají, jsou v této fázi vedlejší.

 

Nejlepší způsob, jak se s dítětem sžít, je být fyzicky i emocionálně přítomen pokaždé, když je dítě vzhůru. Zrak novorozence je velmi omezený, proto držte své miminko blízko sebe a dívejte se mu do očí, díky čemuž nabude pocit bezpečí. Toto spojení navíc ve vás uvolní oxytocin, což je hormon „lásky a štěstí“, který celé spojení ještě umocní.

 

V prvních měsících si s miminkem neplánujte příliš mnoho aktivit. Užívejte si každou společnou chvíli, ať jste doma či kdekoliv venku. Můžete se přitulit, číst si, zpívat nebo mít dítě v houpacím křesle vedle sebe, zatímco vaříte, sprchujete se nebo třeba myjete auto. Povídejte jim, co děláte a na co se chystáte. Samotný hlas rodiče totiž u kojenců, ale i starších dětí snižuje hladinu stresových hormonů. Vaše dítě se bude cítit v bezpečí, chráněné a postupem času mu to pomůže rozvíjet slovní zásobu i jiné dovednosti.

 

Krátce po narození budete chtít také pořídit milion obrázků a videí svého malého zázraku. Pro vaše dobro i dobro vašeho miminka ovšem zvažte, kolik času strávíte se svými digitálními zařízeními během těchto prvních týdnů, měsíců i let. Váš telefon bude zastaralý a přestane fungovat bez ohledu na to, jak moc nebo málo jej používáte, proto veškerou energii investujte hlavně do svého dítěte. Máte totiž jen jednu šanci stát se rodičem tohoto úžasného malého stvoření.