Jak naložit s „dobrými radami“ od ostatních rodičů?

New parents
zář 24, 2019

Žádný rodič nemá rád, když se ocitne na konci obávaných, nevyžádaných „dobrých rad“ od ostatních rodičů. Ať rady přicházejí od vaší rodiny, přátel, jiných rodičů nebo náhodných setkání, rady se mohou řadit od skutečně starostlivého tipu, který prostě přistane v nevhodnou dobu, až po záměrné a vytrvalé naléhání nebo odsuzování. Tento typ chování ostatních může skutečně zahrát na všechny vaše nejhorší rodičovské pudy. Zde jsou tedy naše (nevyžádané a zaručeně „dobré“) rady, jak si udržet sebevědomí a stát si za svým.

Zkouška trpělivosti

Nejprve přijměte, že nechtěná rada je součástí nadřazeného balíčku. Bude se to stávat opakovaně, ale nebojte, nejste sami, kdo si tím musí projít. Když se do takové situace dostanete, řekněte si v duchu malou modlitbu, abyste zachovali klid: "Vesmíre, chci trpělivost a chci ji hned teď." (Odmítnutí odpovědnosti: může to chvíli trvat, než vesmír dostane zprávu.) V životě bude spousta okamžiků, kdy vaše děti otestují i vaši trpělivost, takže je to vlastně dobrý trénink. Pak věnujte chvíli dekódování záměru mířeného komentáře. Pokud se vám to zdá upřímné a nemístné, usmějte se a pokračujte. Pokud se vám to zdá záměrně pasivně-agresivní nebo máte co do činění s recidivistou, rozhodně se neváhejte pustit do protiútoku.

Pravidelně procvičujte svůj zdravý rozum

Jistě znáte lidi, kteří jsou skvělými rodiči. Nechte si od nich jednou za čas prověřit svůj zdravý rozum, abyste si dodali sebevědomí! Každý rodič musí/bude chtít požádat o radu a pomoc ostatní. Zvláště, když máte své první dítě a ke svému překvapení zjistíte, že se nechovají, nekakají, nejí, nespí, nechodí, nemluví, nestýkají se nebo si nehrají přesně tehdy, jak by měly. Srovnávání je matkou všech nejistot, ale upřímné ujištění od jiných rodičů, kterým důvěřujete, vaší rodiny nebo přátel vám může vrátit vaši nahlodanou sebedůvěru a pomoci vás ujistit, že vy i vaše dítě jste naprosto v pořádku.

Zůstaňte zvědaví a zapojte kreativitu

Od kojeneckého do školního věku probíhá vývoj vašeho dítěte tak rychle, že to, co funguje jeden den možná bude zítra úplně jinak. Tyto nepsané zákony fungují především u kojení nebo včasného uspávání. Najednou vaše jinak soucitné dítě chytne jablko od jiného dítěte, váš odvážný malý průzkumník spadne na skluzavce na hřišti nebo se vaše unavené batole zhroutí na veřejnosti. Když se to stane, je přirozené cítit se zmatený, frustrovaný, vyčerpaný nebo prostě prokletý. Toto je vaše šance uplatnit své tvůrčí schopnosti. Prostě se zamyslíte a vymyslíte, co zkusit dál. Děláte to nejlepší, co můžete na základě svých zkušeností, které jste získaly při dosavadní výchově vašeho dítěte (a také možná na základě toho, kolik jste v poslední době spali).

Je v pořádku, pokud to trvá trochu déle nebo pokud se prvních několik pokusů nepodaří. Rodičovství totiž funguje na principu pokus – omyl, a to je skvělé! Pokud nevystavujete ostatní kolem sebe přímému nebezpečí, nechte je myslet, říkat nebo dělat, co chtějí.

Najděte způsoby, jak se smát, i když se hroutíte

Když máte nedostatek spánku, váš smysl pro humor může trochu strádat. Dobře, někdy i hodně. Pokud ale dokážete proměnit zraňující komentář v komickou situaci uvnitř své hlavy, můžete zabránit tomu, aby vám zničil náladu nebo celý den. Zkuste si představit, že ten, kdo vám radí, mluví se zátkou z láhve vína v ústech, skáče na jedné noze nebo má na nose bubáka. Můžete také odpovědět: „Pokud se ukáže, že tohle je největší problém mého dítěte v životě, jsem si jistý, že vyroste a bude v pohodě.“ Pokud nic z toho nepomůže, zavolejte potom kamarádce či kamarádovi a společně se tomu zasmějte.

Rodiče jako tým

Rodičovství je týmová práce. Pokud je problém ve vaší rodině, držte se spolu a vymyslete s partnerem, jak můžete případné napětí rozptýlit. Pokud se cítíte nachytáni, vyšlete nouzový signál a váš partner může přijít na pomoc tím, že pronese přípitek na poctu, jak skvěle si vedete jako rodič. (A naopak, samozřejmě.)

Distancujte se

Pokud už to prostě nemůžete vydržet, omluvte se a fyzicky ze situace odejděte, je-li to jen trochu možné. Vezměte své dítě do jiného pokoje, jděte domů, do koupelny, na jiný kontinent. Pak si pamatujte, že to s vámi nemá nic společného. Osoba ve vaší tváři touží být buď součástí vás a životů vašeho dítěte, kompenzovat svou vlastní nejistotu, problémy s kontrolou, rodičovské chyby a výčitky nebo cokoliv jiného. S největší pravděpodobností se chová přesně tak, jak se k nim ostatní chovali, když byli ve vaší situaci, aniž by o tom zapřemýšleli. Zraňující komentář nikdy nemůže definovat vaše přesné rodičovské dovednosti, vaši lásku a pouto k vašemu dítěti. A MÁ TO!