Jak se děti učí hrou

Noví rodiče
říj 15, 2019

Výraz „dětská hra“ symbolizuje něco, co je až příliš snadné, mladistvé nebo možná ani nestojí za váš čas. Jako děti jsme se všichni narodili, abychom si hráli – je to univerzální lidská vlastnost, kterou sdílíme napříč zeměmi a kulturami. Je to způsob, jak se učíme interpretovat, komunikovat a měnit svět, do kterého jsme přišli. Bez ohledu na to, k jakým hračkám (pokud vůbec nějaké) má dítě přístup, existují specifické typy her, které se zdají být zakódovány v naší DNA. Zde jsou některé ze způsobů, jak se vaše dítě učí hrou, a zároveň tipy, jak je v tom můžete podpořit.

Zpěv, zvuky a hudba

První žvatlavé zvuky, které děti vydávají, jsou téměř nesrozumitelné. Ovšem už těmito zvuky trénují své hlasivky a snaží se postupně napodobovat zvuky, které kolem sebe od narození slyší. A nejsou to jen zvuky hlasů, které jsou vzrušující k dekódování a napodobování, jsou to všechny zvuky, které zachytí. Zvířecí zvuky, jednoduché dětské písničky, hudba, tleskání, ťukání a mnoho dalšího. Pokud si všimnete, že vaše dítě reaguje na určité zvuky, řekněte mu, co to je. „Toto je vysoušeč vlasů“ – „Toto je kávovar“ – „Tohle je štěkot psa“. Všechny tyto jednoduché aktivity pomohou vybudovat jejich slovní zásobu.

Skládání, stavění a rozebírání

Skládání komínů je další univerzální herní aktivita, kterou lze děti pohodlně zabavit, ať jste kdekoli. Batolata a děti předškolního věku budou na sebe skládat polštáře, stavebnice, knihy, kameny, krabice, hrnce i pánve, nešťastná zvířata a vlastně cokoli jiného, co mohou dostat do rukou. Je to první fyzicky kreativní aktivita vašeho dítěte. Co se stane, když uděláte to či ono? Všechno je možné, dokud se věž nezřítí. Ale i zřícení je v pořádku, protože se děti naučí porozumění! Je to zkrátka úžasný věk, ve kterém vaše dítě rozvíjí motorické dovednosti, organizační schopnosti, analytické dovednosti a – aniž by to vědělo – rané vědecké a technické dovednosti.

Další klasickou kreativní činností, která podněcuje zvědavost a stimuluje dětské motorické dovednosti, je stavění a rozebírání věcí. Děti tak zjišťují, jak dané předměty fungují a k čemu slouží, zároveň jim tyto činnosti přináší nutnou dávku dobrodružství. Když děti staví nebo rozbíjejí věci, aby je následně daly zpět dohromady nebo z nich udělaly něco jiného, je to proto, že vidí potřebu, problém nebo příležitost, které chtějí využít. Učí se plánovat (nebo jen přemýšlet), jak dané věci vylepšit, proměnit v příležitost nebo něco nového a hmatatelného. Taukto se mohou naučit třídit, počítat, ale také spolupracovat v týmu. Nebojte se své děti v těchto aktivitách podpořit.

Hraní rolí

Kolem předškolního věku se způsob hry vašeho dítěte s ostatními rapidně mění. Začíná to tím, že si uvědomují svou vlastní roli vůči ostatním, interagují a budují vztahy s ostatními dospělými a dětmi jejich věku. Přibližně ve stejnou dobu se jejich představivost rozvíjí rychlostí světla a hraní rolí se stává jejich první „zkouškou“ se sociálními dovednostmi, empatií, sdílením a fair play. Veškeré tyto aktivity je připravují na skutečný život. Mohou to být super hrdinové, hrát každodenní scénáře, které napodobují skutečný život, hrát si s panenkami i akčními figurkami a postupně mohou začít vytvářet složitější příběhy. Děti v tomto věku také zpracovávají fakta a fikci. Děti mohou vidět neviditelné kamarády, kteří jsou pro ně stejně skuteční jako ti opravdoví. Výhody neviditelných přátel: Snadno se na ně svádí vina za všechny neplechy, moc nejedí a dokážou udržet všechna tajemství.

Předškolní věk je zároveň vhodný pro to, abyste děti zapojili do svých každodenních činností s jednoduchými, věku odpovídajícími úkoly, nástroji a povinnostmi. Nechte je namíchat ingredience na chystanou buchtu, prostřít stůl, natrhat pampelišky (které si stejně budou chtít natrhat), nakrmit nebo vykartáčovat psa, roztřídit matice a šrouby ve vaší garáži nebo cokoli, co je zajímá. Budou tak hrdí na to, že ovládají nové dovednosti dospělých.

Někdy si tím, jak stárneme, zapomínáme hrát a čelíme životním výzvám, zodpovědnosti, krizím nebo smutku. Samotná hra je brána jako lehkovážná a zbytečná činnost. Využijte děti jako stroj času do doby, kdy vám svět ležel u nohou a všechno myslitelné bylo možné. Kreativita totiž není jen pro děti – pomáhá i nám dospělým řešit problémy v průběhu celého života. Neváhejte si tedy hrát, jako by se nikdo nedíval, a užijte si pořádnou jízdu!