Městské děti a příroda

New parents
led 07, 2020

Ano, vaše dítě se narodilo jako digitální domorodec, ale evoluce naši digitální revoluci ještě úplně nedohnala. Čerstvý vzduch a venkovní aktivity jsou stále nezbytné pro správný rozvoj dětí, a to včetně jejich fyzického a duševního zdraví, ale i porozumění našemu světu a životnímu prostředí. Jak tedy naučit děti žít v souznění s přírodou, když žijete ve městě? Podívejte se na naše tipy, které vám a vašemu dítěti navázat spojení s okolní přírodou!

Venkovní spánek

Víme, že to může znít zvláštně, ale venkovní spánek, je pro vaše dítě skvělý způsob, jak je každý den můžete dostat alespoň na pár hodin ven na čerstvý vzduch. Venkovní spánek navíc obecně pomáhá vašemu dítěti spát déle a hlubším spánkem, než když spí uvnitř. Jak tedy zajistit dětem venku klidný a pohodlný spánek?

  • Kdy začít – Vaše dítě je připraveno spát venku od 2–3 týdnů, a to do doby, než si samo odvykne.
  • Najděte vhodné místo – Pokud máte přístup k uzavřené terase, dvoru, zahradě či balkonu, tak máte vyhráno! Pokud takové štěstí nemáte, tak můžete najít také méně klidné místo, pokud je chráněné před přímým slunečním zářením, deštěm či sněhem. V letních měsících doporučujeme použít buď síťku proti hmyzu.
  • Pořiďte si dětský alarm – své dítě byste měli vždy slyšet nebo vidět. Pokud jste po celou dobu venku a v jeho blízkosti, tak se nemusíte ničeho obávat. Ne vždy ovšem máte venku co dělat a potřebujete být uvnitř. V tom případě bude dětský alarm vaším ideálním pomocníkem.
  • Oblečte miminko dle aktuálního počasí – Vaše miminko může spát venku v létě, ale také v zimě. V zimě své miminka pořádně oblečte do teplé kombinézy, rukavic a čepice. Dokonalým pomocníkem jsou pak přikrývky z ovčí kůže, které skvěle regulují teplotu. V létě to naopak s oblečením nepřehánějte a vždy se ujistěte, že v kočárku je zajištěno proudění vzduchu.
  • Zkontrolujte počasí – Pokud teploty atakují -10 stupňů Celsia (nebo níže), nebo pokud je venku příliš teplo, mokro, vlhko či větrno, nechte své dítě doma.
  • Po zdřímnutí matraci v kočárku vyvětrejte – Po každém zdřímnutí se ujistěte, že jste sundali peřinu nebo dečku, otočte matraci v kočárku na bok, aby se dokonale vyvětrala na příští spánek.
  • Používejte zdravý rozum – Všimněte si, jak vaše dítě reaguje na venkovní spánek. Pokud si před usnutím blábolí nebo zpívají, je to v pořádku. Pokud se zdá být dítě neklidné, tak jej zkuste uklidnit pomocí zpívání či čtení pohádky. Pravidelně kontrolujte, zda je teplota v kočárku v pořádku. V zimě mohou být tváře vašeho dítěte chladné, ale pokud se ujistíte, že ostatní části jeho tělíčka jsou teplé, tak je vše opět v pořádku. V létě naopak kontrolujte zátylek, kde podle míry pocení poznáte, zda je dítěti horko či nikoliv.

Parky a přírodní rezervace

Rodičovství není vždy procházka růžovým sadem, ale pokud bydlíte poblíž parku či rezervace, můžete toho využít. Ať už je vaše dítě v kočárku nebo začíná samo chodit, může si kontaktu s přírodou plnými doušky. Pro děti může být obzvlášť zajímavé, pokud během procházky potkáte psy či jiná divoká zvířata.

Pokud máte o víkendu možnost vyrazit do lesa, k řece, na pláž nebo do kterékoliv jiné rekreační oblasti, je to skvělý způsob, jak se dostat na čerstvý vzduch a vzít s sebou celou rodinu. Batolata zažijí mnoho dobrodružství při hledání oblázků, klacíků, kamenů nebo dokonce šneků, které si budou chtít vzít domů! To ve vás může probudit také vyjednávací schopnosti, protože nikdo z nás šneky dobrovolně doma mít nechce.

Přírodovědné kroužky pro předškoláky

Zjistěte, zda je ve vašem městě k dispozici nějaký přírodní kroužek pro předškoláky (a možná i jejich rodiče). Pokud ne, tak si můžete se svými dětmi vytvořit vlastní! Pokud vaše dítě není dost staré na to, aby se přidalo ke skautům, zkuste najít jiné místní aktivity, které mu umožní rozvíjet kontakt s přírodou.

Dovolená v přírodě

Pokud vám každodenní rutina neumožňuje trávit mimo město dostatek času, vydejte se strávit dovolenou v kempu nebo na horách! V létě si děti mohou užívat plavání či jízdy na kole a v zimě naopak běžkování či lyžování. Jakmile napadne venku sníh, tak si postavte sněhuláka nebo jděte bruslit. S dětmi zkrátka stačí v přírodě zažít jakékoliv dobrodružství, na které budou ještě dlouho poté vzpomínat.

Sdílejte své vlastní zážitky z přírody na Facebooku nebo Instagramu.

Zdroje

https://www.sfgate.com/outdoors/article/Outdoor-programs-teach-city-kids-about-nature-3186810.php

https://www.scarymommy.com/city-kids-need-nature/