Kdy je ideální čas mít dítě? – Bambo Nature Blog

Expectant parents
bře 09, 2020

Jak poznáte, že je pro vás ideální čas založit rodinu? Nebo mít dítě číslo 2, 3, 4 nebo fotbalový tým?

Je skvělé, když máte sen, který můžete časem proměnit v plán, a nakonec ve skutečnost. Lidé jsou totiž naprogramováni se schopností plánování. Z evolučního hlediska je to docela užitečná dovednost – pomohla nám předcházet nehodám, dosahovat cílů, upřednostňovat to, co je pro nás důležité, a zlepšovat vlastní životní úroveň. Správné načasování je pro mnohé z nás vším.

Pokud jde o děti, načasování je však trochu jiné. Můžete si naplánovat, kdy se chcete pokusit otěhotnět, ale vaše tělo v tomto ohledu neposkytuje žádné záruky. Někteří mají štěstí a vyjde to na první pokus, jiným to trvá roky. Možná čekáte, až ten dokonalý okamžik přijde, ale někdy to není ve vašich rukou. Je to vlastně užitečná příprava na to, co vás jako rodiče čeká!

Jakmile budete mít své děti, můžete si naplánovat vše, co chcete. Můžete plánovat, kdy budete jíst, spát, co si oblečete, jaká bude vaše kariéra anebo kam pojedete na dovolenou. Bohužel vaše děti budou téměř vždy jiného názoru a veškeré vaše plány se zhroutí jako domeček z karet.

Žádný rodič nemůže uniknout špatně načasovanému plivnutí, dnům plných dětských nemocí, situacím, kdy vaše dítě omylem pustí psa ven nebo odmítne opustit domov, aniž by si oblékl svou oblíbenou letní bundu, když venku mrzne. Někdy se stačí na zlomek vteřiny otočit zády a vše je vzhůru nohama. Mohou nastat chvíle, kdy si říkáte, jestli to není součást spiknutí, které vás má odradit od čehokoliv, na čem vám záleží.

Ale pak jsou tady úžasně vtipné, dojemné momenty, které vás také zcela zaskočí. Když vás vaše dítě překvapí neviditelným dortem, které samo upeklo, a trvá na tom, abyste se posadili a snědli jej, i když jste doufali, že budete moci dodělat nějakou práci. Nebo když přinesou domů kytici pampelišek (které zanechávají fleky po celém oblečení či sedacím nábytku), protože chtěli, abyste to doma měli krásné. Stavba nové garáže trvá čtyřikrát déle, než jste si mysleli, protože vaše dítě chce pomoci a naučit se používat kladivo a hřebíky. Někdy si myslíte, že jste připraveni na večeři, ale nakonec uvaříte extra porci pro jejich přátele, a to ty skutečné nebo imaginární. Některé věci si prostě naplánovat nemůžete – prostě se stanou.

Takže ne, načasování není všechno. Budou tisíce neplánovaných okamžiků, které vás zanechají zmatené, frustrované, ale také smějící se, bezmocné, hrdé i ohromené, že jste stvořili takto bláznivé dítě, které vás možná nakonec naučí o světě tolik, kolik můžete naučit vy jej.

Vaše budoucí dítě vás bude milovat bez ohledu na to, co se ve vašem životě děje. Opravdu jim bude jedno, jestli je to ideální čas ve vaší kariéře, jestli máte perfektní dům nebo perfektní život. Budou na vás hrdí, vzbouří se proti vám a v každém případě se stanou úplnými lidskými bytostmi. Ať už tedy vaše děti dorazí podle plánu, nebo jako překvapení, existují miliony způsobů, jak z toho udělat ten správný čas. Záleží pouze na tom, jak se k tomu postavíte.