Věci, které je třeba stihnout, než se dítě narodí

Nastávající rodiče
dub 01, 2020

Co musíte mít pro miminko připravené, než odjedete do porodnice k porodu?

Jakmile vám dojde, že jste opravdu těhotná (pro případ, že by ranní nevolnosti a vaše plná ňadra nebyly dostatečně „skutečné“), je ten správný čas začít hledat to nejpodstatnější, co si musíte opatřit, než se vaše miminko narodí. Váš domov a doplňky nemusí být dokonalé. Miminku totiž stačí ke spokojenosti pouze to, když jste mu nablízku. I přesto je potřeba mít alespoň základní věci připravené, aby váš přechod do nových rolí – rodičů – proběhl hladce

Dětská postýlka

Nejdůležitější věcí je určitě, kde bude vaše miminko spát. Ať se rozhodnete, že budete mít postýlku vedle postele v ložnici, nebo bude spát ve vlastním pokoji, zde je několik věcí, které se vám budou hodit:

 • Dětská postýlka a matrace – postýlku s matrací je vždy lepší si prohlédnout osobně, ať máte přesnou představu o tom, co kupujete. Pokud se rozhodnete pro pořízení skrze e-shop, tak vždy vybírejte pečlivě. Pohodlí vašeho miminka je totiž klíčové pro jeho klidný spánek a vývoj.
 • 4-5 prostěradel a povlečení – You always need more spares than you think…
 • Látkové plenky Budete sami překvapení, kolik sad ložního prádla budete potřebovat.
 • Dudlíky – Přátelé a rodina vám budou dávat tipy na ověřené dudlíky, které zaručeně fungují a děti je milují. Problém je v tom, že každé dítě má rádo jiné dudlíky a vyzkoušíte jich mnoho, než najdete ten pravý. Navíc se může stát, že vaše miminko dudlíky mít rádo prostě nebude. V tu chvíli můžete vyzkoušet jiné alternativy v podobě měkkých plyšových hraček, které mnohdy poslouží, jaké velmi kvalitní žužlátka.
 • Dětský alarm – I když je postýlka vašeho dítěte ve vaší ložnici, dětský alarm je užitečný. Během spánku totiž nemusíte vždy vše slyšet, ale hodí se především během dne, kdy se nacházíte také v jiné části domácnosti.

 

Přebalovací pult pro miminko

Přebalovací pult pro vaše dítě může být ve vaší ložnici, dětském pokoji nebo koupelně. Pokud budete mít přebalovací pult blízko dětské postýlky nebo postele, bude to pro vás nejpohodlnější, a to především v noci.

 • Přebalovací pult – Pokud máte prostor pro velký přebalovací pult se zásuvkami a policemi, můžete všechny své produkty péče o miminko, plenky a další nezbytnosti uložit do jedné přihrádky. Pokud tolik místa nemáte, vyberte si nástěnný přebalovací pult, který můžete snadno složit, když jej nepoužíváte. Velmi dobrou volbou je také výškově nastavitelný přebalovací stůl, který bude pružně vyhovovat vašim potřebám. Nošení dítěte si totiž může vybrat daň na kondici vašich zad. V tomto případě budete rádi za každou možnost přizpůsobení výšky při přebalování.
 • Přebalovací podložka – doporučujeme hledat produkty z měkkých plastových materiálů, případně produkty s gumovým krytem. Výhoda těchto materiálů je totiž v jejich snadné údržbě a čištění.
 • Látkové plenky nebo jednorázové přebalovací podložky– k zachycení každé nečekané nehody.
 • Dětské vlhčené ubrousky ) - k čištění dítěte od hlavy až k patě. Časté koupání je příjemné, ale může vysušit jemnou pokožku vašeho dítěte. Čištění pomocí ubrousků je šetrnější a vhodné pro každodenní použití.
 • Dětský olej, mléko a krém– Pokožka vašeho miminka je přirozeně hebká, ale časté přebalování a omývání může pokožku vysušit. Používejte šetrné přípravky bez parfemaci, které jsou navíc založené na přírodních složkách bez škodlivých chemikálií.
 • Měkký kartáč na vlasy– který zabraňuje vzniku lupů nebo naopak jemně odstraňuje žluté šupiny, které se miminkám na hlavičce tvoří. (Ani jeden z výše uvedených problémů není škodlivý a snadno se léčí jemným dětským olejem bez parfemaci. Pokud problémy přetrvávají nebo máte podezření, že by se mohlo jednat o alergickou reakci nebo ekzém, poraďte se se svým lékařem.)
 • Dětský župan nebo měkká osuška – děti mají rádi pohodlí a teplo, dopřejte jim pořádný zábal, během přebalování.
 • Pleny, plenky, plenky Pravděpodobně budete potřebovat jen pár balení s velikostí pro novorozence, protože vaše dítě je velmi pravděpodobně velmi rychle přeroste. Spousta obchodů navíc nabízí kojenecké startovací balíčky se vzorky různých značek. Nasbírejte si pár takových balíčků pro první dny po návratu z porodnice, abyste si mohli vyzkoušet, které nejlépe vyhovují potřebám vašeho miminka. Jakmile najdete svého favorita, tak si vytvoříte potřebné zásoby.
 • Odpadkový koš na pleny – pokud na něj máte místo, tak neváhejte! Jedná se o každodenního dokonalého pomocníka.

 

Koupelna

Jak často byste měli své dítě koupat? Novorozence je ideální koupat 1 - 2x týdně. Koupání můžete časem začlenit do večerního rituálu před uložením ke spánku.

 • Dětský šampon – Většina dětských šamponů je dostatečně jemná, aby se dala použít na vlásky (pokud nějaké mají!). Pokožka vašeho dítěte je jemná a citlivá, proto si vyberte značku, která je šetrná k pokožce a neobsahuje žádné parfemaci, které mohou způsobit podráždění nebo alergie.
 • Kojenecká vanička – Speciální vanička pro miminko se zkoseným okrajem a sedákem vám může usnadnit koupání vašeho miminka. Jednoduchá, kulatá nebo elipsovitá vanička s plochým dnem je také skvělá – paží můžete snadno podepřít záda a hlavičku dítěte. Pokud si s technikou koupání nejste jistí, tak se neváhejte poradit s vaším pediatrem

Krmení dítěte

Kojení samozřejmě vyžaduje jen velmi málo dalšího vybavení, ale pokud dokrmujete umělým mlékem nebo se pustíte výhradně do krmení z lahvičky, také to není žádná velká věda. Nemusíte se bát!

 • Láhve– Doporučujeme vybírat produkty, které neobsahují stopy latexu, zároveň hledejte produkty, které lze snadno sterilizovat v mikrovlnné troubě (ušetříte tím spoustu času). V závislosti na tom, zda ještě kojíte nebo již plně krmíte umělým mlékem si pořiďte dostatečnou zásobu náhradních lahví pro alespoň 24 hodin (ideálně 8-10 lahví).
 • Odsávačka mateřského mléka – příjemný pomocník pro každou kojící maminku. Je totiž skvělé, pokud si můžete ulevit, když vaše dítě nemá zrovna hlad a zároveň si tak můžete vytvořit zásobu pro případné krmení, když bude vaše miminko na hlídání.

Oblečení pro novorozence

 • Onesies – Toto oblečení nebudete chtít nikdy pustit z ruky! Vyberte si kousky z bavlny, vlny nebo jiných přírodních materiálů, které jsou šetrné k dětské pokožce.
 • Oblečení do každého počasí. Až se miminko narodí, tak se ze všudypřítomného oblečení nevykopete. Během náročnějších dní můžete navíc vaše miminko převlékat až několikrát. Stačí, když špatně nasadíte plenku a nehoda je okamžitě na světě. Miminka si také rády ublinknou a další důvod k převlečení je tady! Proto si na každý den připravte několik sad oblečení, které budete mít vždy po ruce tak, abyste mohli kdykoliv zasáhnout. Zároveň se smiřte s tím, že některé oblečení vaše miminko ani nevynosí a už jej bude mít malé. Děti zkrátka rostou jako z vody! Obecně ovšem platí, že v každé velikosti pořizujte pro vaše děti oblečení, které běžně používáte také vy – kraťasy a trička na léto, zateplené kombinézy a bundy na zimu. Bohatá sada pyžámek se taky nikdy neztratí!

Baby to go, prosím

 • Kočárek – if you have a car, look for a pram or stroller that folds up and flips up easily with one hand and fits in your car. If you’re mainly using public transportation, choose a lightweight model you can easily lift in and out of busses and trains.
 • Pláštěnka nebo clona proti slunci – pokud máte auto, hledejte kočárek, který se snadno skládá jednou rukou a vejde se vám do kufru vašeho auta. Používáte-li převážně veřejnou dopravu, vyberte si lehký model, se kterým můžete snadno manipulovat při nástupu či výstupu do autobusů a vlaků.
 • Taška na přebalovací potřeby – Hledejte lehkou tašku z materiálů, které se snadno čistí. Pokud taška disponuje kapsami, tak vám navíc umožní vše potřebné snadno zorganizovat a uložit. Některé tašky mají navíc popruhy jako batoh, za které se zavěsí na kočárek. Popruhy jsou také skvělé v případě, že nosíte dítě v nosítku nebo šátku.
 • Nosítko nebo šátek – Nosítka a šátky jsou cool! Dítě máte neustále na sobě a bez obav můžete fungovat, protože máte obě ruce volné! Děti se navíc v nosítkách či šátcích cítí velmi pohodlně.
 • Cestovní postýlka – Pokud plánujete, že budete s dítětem pravidelně cestovat, případně bude často na hlídání u prarodičů, tak se bez cestovní postýlky neobejdete! Dítě bude svou druhou postýlku znát a bude se v ní cítit bezpečně. Není sice příliš vhodná na cestování ve veřejné hromadě, ale do auta se vleze bez problémů.

Jídlo pro vaši rodinu

Prvních pár dní nebo týdnů doma s novorozencem může být trochu šokujících. Veškerý váš čas trávíte poznáváním se s vašim miminkem, takže pozornost na jiné detaily musí jít stranou. Pokud máte dostatek času před porodem, tak si naplňte mrazák a kuchyni ingrediencemi pro snadná a rychlá jídla. Doporučit můžeme například mražené hotové pokrmy, mraženou zeleninu, ze které rychle vykouzlíte chutnou polévku, ale vhod přijde také mražené pečivo. Díky tomu budete vy, ale také váš partner či rodina, připraveni velmi rychle přichystat něco relativně chutného a výživného.

Kojící podprsenky a kojící vložky

Po porodu schovejte všechny své běžné podprsenky na hodně tmavé místo ve vaší skříni. Přichází totiž čas na kojící podprsenky! Budete překvapené, jak jsou měkké, pružné a jaké pohodlí a podporu poskytují. Mnohé ženy si je natolik oblíbí, že je již nechtějí odložit! Nezbytnou součástí při kojení jsou také kojící vložky, které zabrání nenápadným a nečekaným nehodám.

Dámské vložky

S blížícím se termínem porodu mějte potřebné hygienické pomůcky všude s sebou. Pokud vám praskne plodová voda, tak budou vašim nejlepším přítelem!