Co je to „Nordic Parenting“?

New parents
kvě 21, 2020

Jako dánská společnost víme, že některé aspekty severských výchovných stylů připadají rodičům v jiných zemích zvláštní. Jaký je tedy přesně původ a potenciální výhody severského rodičovství?

Toto je jen rychlé představení toho, jak se obvykle v severských zemích děti vychovávají. Naše rodičovské tradice jsou zakořeněny v kultuře, která má vysokou úroveň důvěry, rovnosti a dává důraz na práva dětí – zejména na jejich právo hrát si.

Ice, ice baby

Za prvé – proč necháváme naše miminka spát venku i v zimě? Každý potřebuje čerstvý vzduch, a kromě nebezpečí případných útoku divoké zvěře se v přírodě nemáme čeho obávat. Všeobecně se doporučuje, aby dospělí spali v ložnicích s teplotou okolo 16-18 stupňů Celsia, což potvrzuje, že nízké teploty pomáhají lépe spát i dětem. Spánek dětí je velmi důležitý k tomu, aby produkovaly růstové hormony. (Kdo ví, možná jsme tady na severu tak vysocí, protože se nám jako dětem venku dobře spalo!)

Není přesně jasné, proč a kdy v Dánsku začaly děti začaly spát venku. Samozřejmě, na počátku lidské historie byla doba, kdy jsme všichni do určité míry spali venku. Ovšem tradice venkovních dětských dýchánků je v Dánsku stará minimálně 100 let. Děti při venkovním spánku absorbují spoustu denního světla, a tím i vitamínu D, což je během dlouhých zimních nocí klíčové. Samozřejmě děti nespí jen tak na lavičce kdesi v parku, ale v moderních kočárcích, které jsou zateplené a poskytují tak příjemnou teplotu. Spaní venku má samozřejmě také své limity. Jakmile teplota klesne pod bod mrazu, tak rodiče své děti oblečou do teplých kombinéz a v případě, že teplota spadne pod 10 stupňů Celsia, tak je ven již nedávají.

Téměř všude, kam v Dánsku přijedete, najdete místa, kde můžete venku zaparkovat kočárek se spícím miminkem. Díky rozšířenému použití dětských chůviček navíc mohou rodiče kdykoliv v případě potřeby zasáhnout. Dánové jsou navíc velmi důvěřiví, a proto neberou své spoluobčany jako případnou hrozbu pro své miminko. Kromě toho v Dánsku není mnoho divokých zvířat, která by mohla spící miminka, jakkoliv ohrozit…

Partneři v rodičovství

Během 70. a 80. let se ženy v Dánsku vracely do běžného pracovního procesu opravdu rychlým tempem. Díky tomu má momentálně Dánsko jedno z nejvyšších procent domácností se dvěma příjmy na světě. Instituce denní péče se staly standardním řešením, které rodinám umožnilo rovnoměrněji rozdělit odpovědnost za výchovu dětí mezi maminky a tatínky, a to jak finančně, tak na praktické úrovni v každodenním životě. V naší kultuře je hluboce zakořeněno, že děti jsou ve školách vyučovány podle stejných osnov a měly by mít stejná práva a možnosti volby, jak využijí své vzdělání ke kariéře a při založení rodiny. V současnosti si v Dánsku mohou rodiče rozdělit téměř roční rodičovskou dovolenou mezi sebe a dát svému dítěti klidný a bezpečný start do života, a to se šancí vytvořit si životně důležitá pouta a rozvíjet se jako součást rodiny. Proto není neobvyklé vidět spoustu tatínků s kočárky či nosítky.

Bahenní koláč

V Dánsku, na temném severu. máme tendenci nasávat denní světlo při každé možné příležitosti. Někdy seveřani působí až jako nomádi, kteří našli uprostřed pouště vodu. Proto seveřané tráví hodně času venku a zároveň mají velmi blízký přístup k přírodě. Většina dánského pobřeží, pláží, fjordů, jezer a národních lesů slouží jako otevřené prostory pro děti i dospělé všech věkových kategorií. V předškolních a mateřských školách si děti mohou volně hrát venku, ať už na hřištích nebo na výletech. Mohou být nepořádní, mokří, chladní, zablácení, zpocení.

Když se děti učí hrou, stávají se nezávislými mysliteli a kreativními řešiteli problémů. Takže pokud vám vaše dítě hrdě daruje lahodný bahenní koláč, nebojte se jej podpořit a pochválit! Stateční rodiče navíc mohou předvádět, že koláč také ochutnají!

Co se vám líbí na vaší místní rodičovské kultuře? Co je pro lidi z jiných kultur zajímavé na vašich tradicích? Podělte se o své myšlenky, tipy, postřehy a otázky týkající se rodičovství na naší stránce na Facebooku nebo Instagramu.