Co je noční pomočování a jak se dá léčit?

Každé dítě nemá rádo, když se uprostřed noci probudí v mokré posteli. Přesto je noční pomočováním problémem, se kterým se potýká mnoho rodin po celém světe. Nepropadejte ovšem frustraci či zoufalství, pokud proces odplenkovávání trvá vašemu dítěti déle, než je obvyklé!

Noční enuréza

Většina dětí je v průběhu dne schopná ovládat svaly močového měchýře okolo 3 let, ale i přesto se stává, že to trvá déle. Pokud je vašemu dítěte více než 5 let a stále má problémy s nočním pomočováním, tak jej patrně trvá noční enuréza, což v překladu znamená „noční pomočování“. S tímto problémem se potýká mnoho dětí po celém světe.

Noční enurézu rozdělujeme poté do dvou kategorií: primární a sekundární. V primární kategorii děti trápí neustále noční pomočování. V sekundární kategorii se enuréza projevuje nečekaným pomočováním. Běžným jevem sekundární kategorie také bývá, že děti nemají například více než 6 měsíců potíže a najednou se noční pomočování znovu objeví.

Příčiny nočního pomočování

Schopnost plné kontroly nad močovým měchýřem má každé dítě vyvinutou jinak. Noční kontrolu nad močením poté ovládá hormon ADH, který dává informace ledvinám a ty by měly produkci moči v průběhu noci zpomalit. Některé děti nevytvářejí dostatek tohoto hormonu, a proto jejich ledviny produkují stejné množství moči jako během dne, což je jeden z důvodů pomočování. Pokud problém nočního pomočování pramení z této příčiny, tak je pozitivní, že postupně děti tento hormon začnou produkovat v plné výši a noční pomočování ustane.

Bez ohledu na příčinu nočního pomočování je důležité být trpělivý a poskytovat vašim dětem podporu, maximální míru pohodlí a klidu. Každé dítě totiž prochází svým vlastním vývojovým tempem a problémy s nočním pomočováním se téměř vždy vyřeší.

Jak řešit noční pomočování?

Většina dětí si s nočním pomočováním poradí sama, a to bez nutnosti vyhledat odbornou pomoc. Důvod je jednoduchý – vyrostou z toho. Pokud se vám, rodičům, již bude zdát noční pomočování jako neúnosné, tak rozhodně vyhledejte pomoc pediatra, který určí hlavní příčinu nočního pomočování a zahájí potřebnou léčbu. V mnoha případech vás pediatr stejně ujistí, že léčba nutná není.

Léčebné metody

The most common treatment methods of bedwetting are a bedwetting alarm, or medical treatment. The bedwetting alarm is a special kind of alarm that instantly wakes your child wheBěžnými způsoby léčby nočního pomočování je například noční alarm či lékařská medikace. Noční alarm je speciální monitorovací zařízení, které při prvních známkách vlhkosti vaše dítě probudí. Dítě při probuzení nabyde plného vědomí a začne plně ovládat svůj močový měchýř, což minimalizuje vznik dalších nehod. n he/she wets the bed. When your child’s sleep is interrupted their brain is forced to control the bladder and thereby prevent further accidents. This method is very effective, but only if your child is ready and motivated to try the alarm device.

Tato metoda je velmi účinná, ale dítě na ni musí být plně připraveno. Druhou možností je poté předepsání medikamentů vaším pediatrem či jiným odborníkem.

Kdy se jedná o skutečný problém a je nutné jednat?

Léčba se obvykle zahajuje před nástupem vašeho dítěte do školy. Přibližně v tomto věku je vaše dítě obvykle staré a dostatečně motivované na to, aby léčba byla úspěšná. Rychle zjistíte, zda léčba zabírá, protože se výrazně zvýší sebevědomí a pohoda dítěte.

Vždy vám doporučujeme, abyste se obrátili na svého praktického lékaře, pokud vaše dítě v noci pomočí postel. Lékař diagnostikuje vaše dítě a promluví s vámi o různých příčinách a možnostech léčby.

Přečtěte si více o tom, jak můžete své dítě co nejlépe podpořit tento blog nebo se podívejte na naše Bambo Dreamy Night Kalhoty  pro pohodlné a suché noci.

Zdroj: Camilla Vogt Pedersen, international nurse, ABENA.

Časté otázky o nočním pomočování

Noční plenky Bambo Dreamy